OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Psy

Psy sú už tradične domácimi miláčikmi číslo jeden. Napriek tomu, že väčšina z nich je už len zdrojom potešenia a radosti, mnoho psov ešte vykonáva prácu, na ktorú boli pôvodne vyšľachtené. K ich povinnostiam patrí napríklad práca so stádom a jeho ochrana, ale aj funkcia “očí a uší” zrakovo či sluchovo postihnutých ľudí. Psy sa tiež úspešne využívajú na vyhľadávanie a záchranu obetí nešťastí či živelných pohrôm. Celkovo sú psy najvšestrannejšie tvory, aké si ľudia vo svojej spoločnosti môžu želať. Na svete sa v súčasnosti vyskytuje okolo 400 plemien psov – od britských cez americké, európske a austrálske, od maličkej čivavy až po obrovského írskeho vlkodava s výškou v kohútiku vyše 91 cm. Všetky psy zrejme pochádzajú z vlka, kedysi najrozšírenejšieho cicavca na severnej pologuli.

Pôvod a domestikácia psa

Na základe početných archeologických nálezov z rôznych kútov sveta je pes považovaný nielen za prvé domestikované zviera ale aj za prvé zviera, ktoré človek cielene choval. Z kostrových nálezov niekoľkých druhov psov sa odvodzovali a dodnes odvodzujú dnešné plemená. Za najstaršie praplemeno bol označený takzvaný pes močiarny či rašelinný (lat. Canis familiaris palustris Rütimeyer). Skupina severských, vlkom podobných psov a pastierske psy sú odvodzované od psa, ktorého kostra bola objavená vo vykopávkach pri Ladožskom jazere, a ktorý dostal meno Canis familiaris Inostranzewi. Z doby 4000 až 5000 rokov pred Kr. pochádza pes bronzový (lat. Canis familiaris matris optimae), z ktorého majú pochádzaťovčiarske psy. Najmladším psom má byť Canis familiaris intermedius, z ktorého sa zvyknú odvodzovať dnešné duriče a pudle.

Podľa teórie Gregoryho Aclanda, veterinára z Cornellskej univerzity v Itake v USA nie človek domestikoval psa, ale naopak, pes sám urobil prvý krok a začal spolužitie s človekom, pretože sa kŕmil jeho odpadkami. Na oplátku strážil „svojich“ ľudí pred nepriateľmi a pomáhal pri love.